Det är hög tid att ta upp problemet med låg församlingsdeltagande bland medlemmar.
Ett av initiativen från Generalkonferensen för Sjundedagsadventisterna® för att hantera denna fråga är att anordna globala toppmöten om medlemsvård. Det första mötet hölls den 18–20 november 2013 och det andra den 5–7 april 2019.
Det primära syftet med denna bok är att bevara och sprida innehållet från de seminarier och workshops som erbjöds under 2019 års Nurture and Retention Summit. Den täcker tre viktiga relaterade områden: att göra lärjungar, att fostra och att återvinna.
Det sekundära, och förmodligen viktigaste, långsiktiga målet är att hålla samtalet igång och att fortsätta dela och utveckla bästa praxis för att bli mer effektiva och verkningsfulla i Guds mission.
Vi tror att denna bok kommer att ge dig tillräcklig insikt om behovet av att utveckla mer effektiva sätt att tilltala och utrusta nya medlemmar, samt att sända ut dem för att fullfölja Guds verk att ”göra alla folk till lärjungar” (Matt. 28:19).
Observera att denna bok är på engelska.
| Attributnamn |
Attributvärde |
|
Författare
|
Flera olika |
|
Språk
|
Engelska |
|
Format
|
Mjukband |
|
Vikt
|
430g |
|
Antal sidor
|
288 |
|
Utgivningsår
|
2020 |
|
Storlek
|
150x230 mm |